מה השתנה הפסח הזה? על נקודות אור, דווקא השנה - תרבות שווה
close_menu

מה השתנה הפסח הזה? על נקודות אור, דווקא השנה

כמה שונה הפסח הזה…  חג בתוך שנה "חורפית" כזו כמו הנוכחית. ובכל זאת רציתי להציג כמה נקודות אור אביביות שהחג מביא איתו, אבל קודם הקדמה אישית.

הקדמה קצת נוגה אבל… מהלב

 מדי שנה בפסח, אני מעלה פוסט בבלוג באתר מנהיגותה, או בקבוצות הפייסבוק על דרכים לציין ולחגוג חג שווה: על הגדות שוויוניות, על הנשים האמיצות של פסח שנכון כל כך לדבר עליהן ולציין אותן בחג, על המנהגים שחשוב וכדאי לזכור שיהפכו את החג לשווה. הנה כאן אחד מהבלוגים המפורטים-בת פרעה.

 

אבל השנה…. שנה קשוחה שמורכב בה להרגיש את אווירת החג והחירות.
ובכל זאת, התעקשתי לכתוב בה על שתי נקודות אור: על מנהג אחד משמעותי בחג תמיד ובעיקר השנה, ועל היחד המשפחתי וכל מה שאפשר לעשות בו, כדי לייצר בועה שומרת ושווה.

כוס מרים הנביאה

בשנה הזו הצטרפו הרבה סיפורי עוצמה גבורה ואומץ של א.נשים ושל נשים בפרט. זו הסיבה שמשמעותי בעיני, דווקא השנה להניח על השולחן את כוס מרים הנביאה. 
מרים שבאומץ הגתה את רעיון התיבה, וגם עקבה ושמרה על אחיה הקטן משה ואף היתה אמיצה דיה, והיא רק ילדה קטנה בעצמה, לפנות לבת פרעה ביתו של המלך ולהציע לה מיינקת מן העבריות….
מרים, אותה ילדה- אישה מקראית, שתתווה את הדרך לעוד כל כך הרבה נשים אמיצות שילכו אחריה ויצילו וייזמו.  מהיכן צמח המנהג להניח כוס מרים על שולחן החג? כל הופעותיה של מרים במקרא קשורות למים: מצילה את משה בתיבה; מציעה לבת פרעה את אימו יוכבד כמיינקת; לאחר קריעת ים סוף היא סוחפת את נשות ישראל במחול ושירת הודיה לאל על שפת הים; לאחר מותה מסופר על צמאונו של העם למים.לפי המסורת למרים היה באר שהיתה נודדת עם בני ישראל במדבר ומרווה את נפשותיהןם. במחצית השנייה של המאה העשרים הגו נשים יהודיות באמריקה מנהג חדש: "כוס למרים הנביאה" מלאה במים מונחת על שולחן הסדר – לצד כוסו של אליהו. כוס מרים מסמלת: חיים, מרפא, ישועה ומנהיגות נשית. היא מביעה הכרה בתפקידה הנכבד של מרים בגאולת מצרים ומייצגת את חלקן החשוב של הנשים היהודיות במסורת הדורות. ולמי שרוצה לדעת עוד אני ממליצה לקרוא את מאמרה של אסתר שקלים בהקשר זה. בכל מקרה, מעט כתוב על מרים הנביאה אבל כוס מרים מסמלת את ההתעקשות שלנו לזכור ולהוקיר אותה ומוקירות את אימהותינו אחיותי וביתינו שהולכות באומץ בעקבותיה. מתחייבות לא לשכוח ולהעביר מדור לדור את האומץ הגבורה שלהן. השנה כוס מרים מייצגת בעיני את הקשר הבין דורי של עוצמה נשית ואת תקוות הריפוי האישי והחברתי מתוכו.

המשפחה


כשאני בודקת עם עצמי מה נותן לי את הכח בימים האלו התשובות מגיעות מעצמן: 
ההרצאות בארגונים על הורות מודעת מגדר ספרות שווה; ההרצאה החדשה שלי של ספרות שווה וחוסן– שמוציאה את התובנות העמוקות שבתוך ספרות הילדות והילדים שמסייעות גם בעתות קשות; התערוכה שובר.ת שוויון- תערוכה שמשנה מציאות באמת. זכיתי ללוות אותה בשנה האחרונה בייעוץ מגדרי וכשאני נפגשת בה עם קבוצות ומנחה, אני בעולם יותר אופטימי שיש בו תקווה. 

במוזאון העיצוב, מנחה בתוך מרחב ספרות שווה

 

והכי מהכל – הכח שלי מגיע מהמשפחה שלי. במובן הזה אני יודעת: אני זקוקה לחג! זקוקה למשחק והקראת הסיפורים לאחייניות והאחיינים שלי והבועה השומרת הזאת של היחד.
אל הבועה הזאת החלטתי להפנות את הפוסט הפעם. פשוט רעיונות ליחד המשפחתי. למתנות קטנות גדולות שמשמחות ונותנות זמן איכות שווה ממש.


הספרים והמשחקים השווים לפסח ובכלל

אספתי פה את המשחקים השווים ביותר בעיני בכלל ובעיקר לחג. 

לקטנטנות והקטנטנים, גילאי 2-5


בובת לוטי האקטיביסטית

 

בובת לוטי האקטיביסטית כוללת קוד קופון "מנהיגותה" להנחה

אני מאוהבת בה בבובה האקטיביסטית. היא לא מפסיקה להגיד את שלה, למחות- בדיוק כמו בת פרעה שסירבה לפקודת אביה המלך ואפילו קראה לילד שמצאה בשם החתרני "משה", למען ידע אביה המלך, וידעו כולןם שלא צייתה וחרף הפקודה "משתה" אותו מן המים.

 

עם ילדות וילדי הגן, גילאי 4-6


את המשחק הזה: אני ראיתי את זה לראשונה! מצריים,  הכרתי דרך רועי הגנן שהיה אצלי בקורס מנהיגותה (אלפי גננות עברו אצלי בסדנאות את הגננים אני יכולה לספור על כף יד אחת, וגם זה דורש שינוי….).
בכל מקרה…. כשהיה לנו מפגש על משחקים שווים רועי החליט להביא את המשחק הזה בגרסת האוקינוס שלו ויההה כמה שמחתי שגיליתי שיש גם משחק כזה שהוא מיוחד לחג זה באמת משחק מאלף ושווה ברמות ממש ומתאים גם לקטנות ולקטנים אבל כיף גם למבוגרות והמבוגרים.

 

אני ראיתי את זה לראשונה! מצריים- הנחה שווה בהקשת קוד קופון "מנהיגותה"

  ספר שווה שלא כדאי לוותר עליו לחג- מי ישאל את הקושיות.


ספרה של נעמי בן גור. סיפורה של ליבי הילדה שנחושה לשאול את הקושיות גם כשאחיה מנסה לאיים להפחיד ואפילו לשחד הסיפור מסתיים בקסם של יחד כשהאח נחלץ לטובת אחותו אך בצורה שמאתגרת את הסטראוטיפ ומשאירה אותנו עם יחד שווה ביותר.

וכמובן סיפורים שיש בהם ילדות גיבורות יוזמות שמשנות מציאות ולא משלימות עם מה שייש.
הנה כאן ספריי לביאת וכדוריקוד ובהן רונה וגם זהר משנות מציאות .   

לילדות ולילדים ביסודי, גילאי 6-9

ממליצה על חוברת הצביעה של לומינה– האהובות עלי הן הישראליות וזוכות פרס נובל ויש ארבע כאלו הזאת כל חוברת מספקת מידע על נשים אמיצות והנאה צרופה של צביעה אפשר גם ביחד!

חוברת צביעה - מדעניות

חוברות צביעה. הנחה בהקשת קוד קופון "מנהיגותה"

לנוער ולמבוגרות.ים:

לכןם עצמכן אני רוצה להמליץ פשוט לשחק במשחקים שיגלו לכןם עד כמה יש בכוח נשים לשנות את העולם. הנה שני משחקים חדשים חדשים שיעשו בדיוק את זה!
נשים גאונות משחק זכרון של נשים וההמצאות שלהן
נשים מדהימות– משחק המבוסס על סדרת קטנות גדולות שמציג כל אישה והשפעתה על העולם.  

נשים גאונות- משחק זכרון. הנחה ברכישה בהקשת קוד קופון: "מנהיגותה"

משחק זכרון- נשים מדהימות. הנחה ברכישה עם הקשת קוד קופון :"מנהיגותה"


ולסיכום עוד מילה על מרים ועל בת פרעה….

כתבתי בתחילת הבלוג על מרים והצעתי  לשים את כוס מרים על השולחן.
מרים הילדה האמיצה, בת פרעה שמרדה והצילה ילד מן היהודים שנחשבו האויב האכזר, והראתה שאין גבול של לאום ודת. חמלה ואנושיות יכולה להיות בכל מקום
האימהות מתוות הדרך, הנשים האמיצות שגילינו ב 7.10 ואחריו, קשר עוצמתי נשי בינהן ובמעשיהן ובהיותן יש אור ותקווה.

ספרה השווה של אורנה פילץ "מרים, ספרי לי את"

 

בתפילה לחירות קרובה לכל החטופות החטופים שיחזרו בשלום כל החיילות והחיילים
ושיבואו ימי אביב פריחה אור ושלווה במהרה.

 *********************************

שימו לב:
-על כל המשחקים והספרים הנמכרים באתר טומי ואניקה, שהומלצו כאן בבלוג ושנזכרים באתר, יש הנחה של 10%, עם הקשת קוד קופון "מנהיגותה"
-לקריאה על עוד פרקטיקות שוות ודרכים להפוך את הבית למודע מגדר ניתן לעיין בספרי: ילדות שווה הורות מודעת מגדר 
-לשאלות רעיונות והצעות כתבו לי כאן ב"יצירת קשר".


תגיות

תגובות (0)
המלצות נוספות
שולחן פעילות בייבי יער
קראו עוד...
לציונה יש כנף אחת- ההצגה
קראו עוד...
קטנות גדולות – אמיליה ארהארט
קראו עוד...